Lietus ūdens kanalizācija

Lietus ūdens drenāžas sistēmu izstrādā, lai savāktu un aizvadītu lietus un sniega ūdeni. Ūdens savākšana un aizvadīšana no ēkas jumta noteku sistēmām palielina ēku pamatu ekspluatācijas ilgumu, kā arī pasargā ēkas sienas no pelējuma sēnītes, kas ietekmē ēkas ekspluatāciju kopumā. Ilgstoša lietus ūdens nenovadīšana un paaugstināts mitrums var novest pie grīdas segumu bojāšanās ēkas pirmajā stāvā.

1

Lietus ūdens kanalizāciju uzstāda pirms bruģēšanas un apzaļumošanas darbiem, un to novada vai nu uzkrāšanas rezervuāros, vai arī speciāli izveidotās drenējošajās akās vai grāvī.

2
3

Drenāžas sistēmas izveidei izmanto plastmasas caurules kuras diametru aprēķina pēc paredzētā ūdens plūsmas. Galvenokārt izmanto D110, D160 caurules un savienojumus, kas paredzētas lietošanai āra darbos. Plastmasas caurules neietekmē korozija, tieši pretēji: lietošanas laikā minimāli palielinās cauruļu diametrs un ūdens plūsma pat uzlabojas, ko nodrošina caurules plastmasas sastāvs.

4

Lietus ūdens savācējus iedala četros veidos:

  1. Plastmasas savācēji ar plastmasas režģi ( izmanto ēkas jumta lietus ūdens noteku sistēmām).
  2. Plastmasas savācēji ar metāla režģi ( izmanto privātmājās, ar slodzi līdz 3.5 T).
    5
  3. Betona savācēji ar metāla režģi ( izmanto industriālās un sabiedriskās vietās kur nepieciešama papildus nestspēja).
  4. Betona teknes.

Pielietojamo ūdens savācēju veidu, formu un izmēru izvēlas atkarībā no katra konkrētā objekta īpatnībām.
Uzstādot lietus ūdens kanalizāciju nevajadzētu piemirst par nosēdumu traukiem, kuros sakrāties netīrumiem (lapas, smiltis, akmeņi, zāle), jo pretējā gadījumā lietus ūdens noteku sistēmas kalpošanas mūžs ievērojami samazināsies.
Ūdens resurs mūsdienās ir pietiekami dārgs, lai domātu par tā taupīšanu un savākšanu, otrreizēju izmantošanu (dārza laistīšanai, mājas komunikāciju apgādē).

6 7